Kao rezultat saradnje Tehnološko-metalurškog fakulteta iz Beograda i kompanija Župe i EUCOM-a, u poslednje dve godine, nastala je inovativna tehnologija proizvodnje hemijski modifikovanog skroba i proizvodi, koji svoju primenu nalaze u fabrikama za proizvodnju papira, kartona, fasadnih i doradnih maltera itd. I tehnologija i proizvodi su u saglasnosti sa principima Zelene hemije i cirkularne ekonomije, a sami proizvodi imaju odlična fizičko-mehanička svojstva i značajno utiču na poboljšavanje karakteristika finalnih proizvoda, targiranih prerađivačkih industrija.
Ova tehnologija i proizvodi su na Sajmu pronalazaštva 2018.godine, održanom u Beogradu tokom maja meseca, osvojili Zlatnu medalju sa likom Nikole Tesle.
Tim od 6 članova, pod nazivom SKROBIKUS, predvođen vanrednim profesorom Tehnološko-metalurškog fakulteta, dr Aleksandrom Marinkovićem, je sa ovom inovacijom učestvovao na takmičenju za Najbolju tehnološku inovaciju 2018. godine.
U ovom timu, pored dr Aleksandra Marinkovića, kao vođom tima i nosiocem inovativnog rešenja i glavnim inovatorom, našli su se i:
- dr Ljiljana Pecić, profesor strukovnih studija na Visokoj tehničkoj mašinskoj školi strukovnih studija u Trsteniku, sa ulogom izrade poslovnog modela, istraživanje tržišta i marketing,
- dr Maja Đolić, naučni saradnik instituta VINČA, kao jedan od inovatora
- dr Jelena Rusmirović, istraživač na VTI-ju, takođe, kao jedan od inovatora,
- Aleksandar Nikolić, direktor proizvodnje i komercijalnih poslova EUCOM-a, sa ulogom razvoja proizvoda na poluindustrijskom i industrijskom nivou i
- mr Zoran Grbić, direktor izvoza u EUCOM-u, sa ulogom kalkulacija ekonomskih benefita proizvodnje.
Tim je, nakon 6 krugova recenziranja, u finalu osvojio drugo mesto, a prva nagrada je izmakla za samo jedan poen. Finale takmičenja je održano 21. decembra 2018. godine u direktnom prenosu RTS-a, na drugom programu, u okviru emisije: INOVACIJE – korak dalje.
Inače, ovo prestižno državno takmičenje se odvija već 14 godina, pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, Privredne komore Srbije, Tehnološko- metalurškog fakulteta iz Beograda i Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, uz medijsku podršku RTS-a. Ove godine podršci su se pridružile i kompanije DELTA i korporacija TRAJAL iz Kruševca. Tokom takmičenja, u dva poslednja kruga recenziranja, kao i u samom finalu članovi žirija su bili poznati ekonomisti Srbije, predstavnici resornog ministarstva i Privredne komore Srbije, kao i predstavnici privrede.
Tim je razvojno orjentisan, pa se u narednom periodu očekuju nova rešenja i odgovori na zahteve tržišta.
FOTO PRILOG